ΝΕΑ ΠΥΛΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ YouGreeks navigator

Η Ομάδα διαχείρισης του YouGreeks σας εύχεται ευτυχισμένο το 2019 !! Και σας ευχαριστεί για τις 51.190.967 Προβολές !

Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

GP Αυστραλίας: Ο βασιλιάς στον θρόνο του... πρώτος ξανά ο Vettel/ RBR-Renault

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ ξεκίνησε την χρονιά όπως την τελείωσε την περσινή. Ο Γερμανός τερμάτισε στην πρώτη θέση, στο πρώτο Grand Prix της χρονιάς (Αυστραλία), βάζοντας πλώρη για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος. Στην 2η θέση ο Χάμιλτον, έκανε την έκπληξη ο Πετρόφ που τερμάτισε 3ος.

Με φόρα από την περσινή σεζόν εκκίνησε ο Σεμπάστιαν Φέτελ στην Αυστραλία, κατακτώντας την πρώτη του νίκη φέτος. Ο Γερμανός δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους διώκτες του, κρατώντας την pole που είχε κερδίσει το Σάββατο.

Ο Λιούις Χάμιλτον ακολούθησε κατά πόδας τον Φέτελ από την αρχή μέχρι το τέλος της κούρσας, τερματίζοντας στην 2η θέση με χαρακτηριστική ευκολία.

Εκεί που δόθηκε και μάχη και εν τέλει επικράτησε ο Πετρόφ, ήταν στην 3η θέση με τον Ρώσο πιλότο της Renault κάνει εκπληκτική εκκίνηση κερδίζοντας 2 θέσεις, ενώ στη συνέχεια με όπλο και την τακτική της ομάδα του, κατάφερε να επικρατήσει στην κόντρα με τον Αλόνσο. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του Πετρόφ που ανεβαίνει στο βάθρο.

Ο Ισπανός πιλότος της Ferrari που προσπάθησε στο τέλος να απειλήσει τον Πετρόφ, τερμάτισε στην 4η θέση μειώνοντας μια διαφορά των 11 δευτερολέπτων στο 1.2. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλόνσο μπήκε 3 φορές στα πιτ στοπ, χάνοντας πολύτιμο χρόνο.

Τρία ήταν τα πιτ στοπ και για τον Μαρκ Γουέμπερ ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει θέση στο βάθρο μπροστά στα μάτια των συμπατριωτών του, τερματίζοντας στην 5η θέση. Χαρακτηριστικό το στιγμιότυπο του τερματισμού του πιλότου της Red Bull ο οποίος λίγα μέτρα μετά την καρό σημαία, έμεινε από καύσιμα.

Στην 6η θέση τερμάτισε ο Τζένσον Μπάτον με τον πρωτοεμφανιζόμενο Σέρχιο Πέρεζ της Sauber να τερματίζει 7ος κατακτώντας βαθμούς στον παρθενικό του αγώνα στα σαλόνια της Formula 1. Ακολούθησε ο Καμούι Κομπαγιάσι επίσης με Sauber με τον Φελίπε Μάσα να τερματίζει εν τέλει 9ος, αφήνοντας τον Μπουέμι στην 10η και τελευταία θέση που βαθμολογείται.
Εγκατέλειψε από νωρίς τη μάχη ο Μίκαελ Σουμάχερ, ενώ τον ακολούθησε λίγο αργότερα και ο ομόσταυλός του, Νίκο Ρόσμπεργκ.

0/58
Έσβησαν τα κόκκινα φώτα, εκκίνηση στον αγώνα.

1/58 Κρατάει την πρώτη θέση ο Μάσα, πίσω του ο Χάμιλτον ακολουθεί ο Γουέμπερ. Ο Πετρόφ πέρασε 4ος, ο Μάσα 5ος, 6ος ο Μπάτον, 7ος ο Ρόσμπεργκ!

2/58
Ο Αλγκουερσουάρι είχε μια επαφή και άλλαζει ελαστικά. Στα πιτ ο Σουμάχερ.

12/58 Οι Μπάτον και Αλόνσο περνούν τον Μάσα. Μπαίνει στα πιτ ο Γουέμπερ για σκληρή γόμα στα ελαστικά.

13/58 Στην 9η θέση βγαίνει ο Γουέμπερ. Εγκαταλείπει ο Μαλτονάδο.

15/58 Και ο Φέτελ στα πιτ για αλλαγή ελαστικών.

16/58 Στα πιτ και ο Χάμιλτον για αλλαγή ελαστικών, βγαίνει 2ος.

18/58 Επαφή του Κοβαλάινεν με τον Κομπαγιάσι, με τον Φιλανδό να έχει μια έξοδο, ωστόσο και οι δύο συνεχίζουν κανονικά.

21/58 1ος ο Φέτελ, ακολουθεί ο Χάμιλτον με 6,981 διαφορά. 3ος ο Γουέμπερ, 4ος ο Πετρόφ.

22/58 Ο Κοβαλάινεν εγκαταλείπει.

23/58 Εκτός αγώνα και ο Μίκαελ Σουμάχερ.

24/58 O Μπαρικέλο πέφτει πάνω στον Ρόσμπεργκ και τον βγάζει εκτός αγώνα. Κίτρινη σημαία στον αγώνα. Αναμένεται η απόφαση των αγωνοδικών για την ποινή του Μπαρικέλο.

27/58 Ξανά μέσα στα πιτ ο Γουέμπερ για μαλακή γόμα στα ελαστικά.

28/58 Ο Αλόνσο στα πιτ.

29/58 Ποινή διέλευσης στον Μπαρικέλο για τη σύγκρουση με τον Ρόσμπεργκ.

30/58 Εκτίει ο Βραζιλιάνος

32/58 Έχει περάσει 3ος ο Πετρόφ. Στα πιτ και ο Μάσα.

36/58 Στα πιτ εκ νέου ο Φέτελ για σκληρή γόμα.

37/58 Και ο Πετρόφ στα πιτ.

38/58 Σκληρή γόμα και για τον Μπάτον.

42/58 1ος ο Φέτελ, 2ος ο Χάμιλτον, 3ος ο Αλόνσο, 4ος ο Πετρόφ 5ος ο Γουέμπερ, 6ος ο Μάσα.

42/58 Στα πιτ ξανά ο Γουέμπερ.

43/58 Μπαίνει για 3η φορά στα πιτ και ο Αλόνσο.

45/58 Φέτελ, Χάμιλτον, Πετρόφ, Αλόνσο και Γουέμπερ συνθέτουν την πρώτη πεντάδα. Ακολουθούν οι Μάσα και Μπάτον.

46/58 Στα 11.2 δευτερόλεπτα η διαφορά του Πετρόφ από τον Αλόνσο με τον Ρώσο να έχει ένα πιτ στοπ λιγότερο.

48/58 Ο Μπάτον πιέζει τον Μάσα για να του πάρει την 6η θέση και τα καταφέρνει. Στα πιτ ο Βραζιλιάνος πιλότος της Ferrari.

49/59 O Μάσα βάζει μαλακή γόμα και βγαίνει στην 10η θέση. 7ος αυτή τη στιγμή ο Πέρεζ ο οποίος έχει μόλις ένα πιτ στοπ.

51/58 Εκτός αγώνα και ο Μπαρικέλο. Έχει εγκαταλείψει και ο Τίμο Γκλοκ.

53/58 Ο Μάσα πιέζει τον Μπουέμι για να περάσει στην 9η θέση.

55/58 Τα καταφέρνει ο Μάσα και περνάει στην 9η θέση. Μειώνει τη διαφορά από τον Πετρόφ ο Αλόνσο, 3.7  δευτερόλεπτα τους χωρίζουν αυτή τη στιγμή.

58/58 Τερματισμός στον αγώνα με τον Φέτελ να βλέπει την πρώτη καρό σημαία της χρονιάς. Στη 2η θέση ο Χάμιλτον, 3ος ο Πετρόφ, 4ος ο Αλόνσο, 5ος ο Γουέμπερ, 6ος ο Μπάτον.